Jak oglądać filmy online?

Każdy użytkownik wie, że do oglądania filmów, surfowania po Internecie i gier online potrzebujesz dobrej prędkości połączenia z Internetem. Dowiedzmy się zatem ile megabitów na sekundę jest konieczne, aby móc swobodnie oglądać filmy za darmo online, jakich dostarcza nam na przykład telewizja internetowa.

Jak obliczyć przepustowość?

Przepustowość Internetu nazywa się „prędkością”. Jest ona obliczana w bitach, które przechodzą przez kanał na sekundę. Bity są oznaczone małą literą „b”. Objętości danych są obliczane w bajtach, co oznacza duże „B”. Różnica polega nie tylko na pisowni litery, ale także na jej wielkości – bajt składa się z 8 bitów. Aby obliczyć czas w jakim możesz oglądać film (1400 mb), musisz podzielić szybkość połączenia sieciowego (na przykład 80 Mbit / s) przez 8. W praktyce liczba ta będzie niższa. Są dwa powody. Po pierwsze, właściciel witryny, z której pobierasz lub pobierasz plik, może ograniczyć prędkość. Po drugie, niektórzy dostawcy wskazują maksymalną dopuszczalną prędkość, a nie rzeczywistą . Rzeczywista może ulec pogorszeniu z powodu obciążenia sieci dostawcy, pogody lub przestarzałego sprzętu użytkownika. Jest to podobne do sposobu, w jaki nawigator oblicza czas podróży, nie biorąc pod uwagę korków lub dołów na drodze, z powodu których jesteś zmuszony zwolnić.

To samo dzieje się z danymi. Na szybkość ma wpływ nie tylko pora dnia, odległość do serwera i liczba gadżetów podłączonych do jednego routera, ale także to, jakie sieci są podłączone do twojego mieszkania. Możliwe opcje to kabel, przez który informacje są przesyłane z prędkością do 100 Mb / s, światłowód lub GPon z prędkością do 1 Gb / s. To wystarczy do gier online z dwóch urządzeń jednocześnie ze strumieniami oraz żeby oglądać filmy za darmo

Jak to działa?

Różne działania w Internecie wymagają różnych prędkości. Jeśli z routera działa kilka urządzeń, z których na jednym oglądamy filmy online, na drugim gramy w gry online, a trzeci służy nam do przeglądania sieci społecznościowych, to aby obliczyć niezbędną prędkość, musisz zsumować wszystkie liczby. Oto przybliżone dane do obliczeń:

Jeśli chcesz przeszukiwać strony znajomych i znajomych na Facebooku, czytać wiadomości, monitorować kanał na Instagramie lub dowiedzieć się o wydarzeniach w szkole z czatu w WhatsApp, wystarczy 2 Mb / s. Ci, którzy lubią rozmawiać z dziewczyną za pośrednictwem połączenia wideo na Skype, potrzebują prędkości co najmniej 5 Mb / s. Jeśli chcesz do tego oglądać filmy, to wszystko zależy od ich jakości. 30 Mbit / s wystarcza do oglądania wideo w jakości HD, 60 Mbit / s dla Full HD. Jeśli masz okazję obejrzeć wideo 4K, prędkość powinna wynosić co najmniej 100 Mb / s. Aby wybrać taryfę, porównaj działania wykonywane w Internecie z wymaganą szybkością. Być może 50 Mbit / s wystarcza dla ciebie, a może 120 Mbit / s to za mało. Tylko nie zapomnij podsumować aktywności internetowej wszystkich gospodarstw domowych ze wszystkich gadżetów podłączonych do tej samej sieci lokalnej. Możesz też zapytać o opinię swojego dostawcę usług internetowych, który poradzi ci, jaki pakiet powinieneś wybrać.

You might like